Galerie a antikvariát Jonáš Blansko

Galerie a antikvariát Jonáš Blansko

Jan Vichta v Galerii Jonáš Blansko

7. března – 23. března 2014, Galerie Jonáš, Blansko

Kunštát je už od středověku známým centrem hrnčířské výroby. V místě se těžily vhodné suroviny a v okolí byl dostatek lesů, tedy i dřeva na výpal. Již v roce 1620 tu vznikl hrnčířský cech, jehož pravidla určovala způsob života a práce hrnčířů. A byli to právě ambiciózní absolventi keramických škol Zdeněk Lindovský, Jan Vichta a František Maxera, kteří tu koncem 60. let minulého století založili keramickou dílnu, kde vznikaly výrobky nezaměnitelného charakteru.

Fotografie z vernisáže výstavy Jana Vichty
Fotografie z vernisáže výstavy Jana Vichty Fotografie z vernisáže výstavy Jana Vichty
Video z vernisáže výstavy Jana Vichty

Kdyby v nějaké zemi ubývalo hlíny, mizeli by hrnčíři. A vypravěčů ubývá po celém světě proto, že mizí posluchači. Ono totiž vyprávět je těžké. Skoro tak těžké, jako naslouchat.

František Nepil

Jan Vichta: Tradiční hrnčířská dílna v Drnovicích

Rodu Vichtů učarovalo jedno z nejstarších řemesel – hrnčířina. Kameninu, kterou používaly hospodyňky v kuchyni běžně ještě na počátku 20. století, vypalují pěkně postaru, ve velké peci.

Dílna v Drnovicích vznikla již v roce 1895. Jejím zakladatelem byl Jan Vichta. Roku 1926 převzal dílnu jeho syn, který se jmenoval také Jan. Tehdy zde pracovalo devět lidí. Výroba hrnčířského zboží (kameninového) byla zrušena v roce 1952. Ve výrobě Jan Vichta pokračoval v Družstvu hrnčířů v Kunštátě na Moravě.

Po dlouhých letech, roku 1985, ožila dílna v Drnovicích znovu, kdy na tradici navázal vnuk zakladatele Jan Vichta v pořadí třetí. Žák Střední průmyslové školy keramické v Bechyni. Studoval obor technologie keramické výroby a současně navštěvoval výtvarné lekce u akademického sochaře Dobiáše a odborného učitele Miloty. Svoje produkty dodával do Ústředí uměleckých řemesel v Praze.

Od roku 1986 pracuje samostatně ve vlastní dílně v Drnovicích, kterou si zbudoval v roce 1974.

Spolu s významnými architekty vytváří díla do interiérů a pracuje jako externí pracovník Ústředí uměleckých řemesel Praha.

Základem jeho práce je zpracování hlíny na kruhu. Z kruhu vychází a do kruhu se vrací. Výrobky jsou zhotovovány ručně. Ukládají se do pece a pálí. Poprvé na 950 stupních celsia . Potom se glazují a malují a jdou opět do pece, kde se pálí na 1280 stupňů. Jan Vichta tvoří elegantní jednoduchou užitkovou keramiku (šálky, korbele, talíře), dekorační keramiku (postavy, nástěnnou keramiku, krmítka pro ptáky...), zahradní keramiku (misky pro bonsaje, vázy do zahrad, postavy...).

Vichtova keramika je střižena v prostých, střízlivých barvách šedé, hnědé, zelené, krémové či béžové. V jeho hrnčířině jej nejvíc bolí to, když se něco nepovede. Za léta praxe, nápaditosti a fortelu se to stává málokdy.

Dnes se firma Jana Vichty jmenuje keramika KEVI. Po ukončení školy přešla za otcem dcera Alena Španělová i její syn Ondřej Španěl. Jejich keramický obchůdek můžete navštívit v Drnovicích.

Výstavy: Boskovice, Blansko, Holešov, Ždár nad Sázavou, Lysice, Bechyně

Realizace: keramické obklady, dělící stěny, výplně stolů různých budov, restaurací a soukromých ateliérů.

© 2014 by Galerie a antikvariát Jonáš Blansko • All Rights reserved • Email: p52@post.czMapa webu

Partneři: Pension Markéta Harrachov | Blansko